Parametry koupě

Na základě identifikace rizik jsme sestavili parametry, jaké by nemovitosti měly mít, aby se pro investora staly pohodlným výnosem a ne noční můrou. Zde je vzorek z nich:

Byt v Praze nebo dům na vsi?

Řekněme, že máme prostředky či schválený úvěr v řádu pár milionů. Za takovou cenu si můžeme koupit investiční byt v Praze, nebo celý nájemní dům za jejími hranicemi. Co je výhodnější?

Byt:

Prestižní investice s vysokou poptávkou, ale všechna vajíčka jsou v jednom košíku. V případě problémů s nájemníkem nebo bytem je příjem nulový, všechny náklady nese vlastník. Nelze ani ovlivnit, kdo bude bydlet v ostatních bytech, nepřizpůsobiví sousedi degradují tuto investici. Dále omezená kontrola investičních rozhodnutí SVJ, minoritní majitel se musí přizpůsobit většině. Příkladně majitel podkrovního bytu těžko přesvědčuje ostatní vlastníky o potřebě rekonstrukce střechy, když ostatním do bytů neteče.

Bytový dům:

Výnosy z jednotlivých bytů jsou nižší, ale v součtu za celý dům výrazně přesahují pražské příjmy. V případě výpadku nájmu, neplatiče či rekonstrukce bytu dojde jen ke snížení příjmů, nikoli výpadku. Ostatní nájmy pokryjí náklady domu včetně splátek a vlastník je nemusí hradit ze svého. Má také plnou kontrolu nad děním v domě. Kdo tam bude a kdo nebude bydlet, které opravy se budou kdy provádět. A správa celého domu není o mnoho náročnější, než správa jednoho bytu.

Základní parametry:

8% míra kapitalizace

Kupní cena se stanovuje z výnosové hodnoty nemovitosti, konkrétně s 8% mírou kapitalizace příjmů očištěných o koeficient neplacení či neobsazenosti a koeficient údržby.

Lokalita, lokalita, lokalita

Toto je mantra snad všech realitních investorů. Ale většina z nich chápe tento zákon příliš dogmaticky. Nejde o hledání prestižní lokality. Jde o hledání adekvátní hodnoty běžné lokality. Tedy aby cena odpovídala kvalitě umístění. Pochopitelně se ale vyhýbáme tzv. vyloučeným lokalitám, v nich si zaděláváme spíše na problémy.

4 jednotky

U námi kupovaných nemovitostí zpravidla odchází zhruba polovina příjmů na splátku nebo jiné náklady spojené s jejich pořízením, zhruba čtvrtina na ostatní náklady domu a zbylá čtvrtina tvoří fond oprav či zisk majitele. U takového vzorového případu pak chceme, aby investice měla alespoň 4 jednotky, abychom si pojistili, že v případě výpadku příjmu jedné z nich, což se běžně stává i na několik měsíců, zbylý příjem stále pokryje náklady domu a vlastník jej nebude muset dotovat ze svého. Výpadek dvou jednotek ze čtyř už je mnohem nepravděpodobnější.

Obsazenost a ceny

Jelikož kupní cena a veškerý provoz nemovitosti je dán příjmy z pronájmu, je důležité pečlivě vyhodnotit konkurenceschopnost cenové hladiny nastavených nájmů a také jak často, jak dlouho a hlavně proč nejsou všechny jednotky stabilně obsazené. Dále se hodnotí kvalita nájemních smluv z pohledu ochrany pronajímatele.

Technický stav

Důkladná prohlídka stavebním technikem je základ. Málokdo z našich investorů je ze stavebnictví a proto hledáme především takové nemovitosti, které nevyžadují žádné rekonstrukce, alespoň v investičním horizontu pěti či deseti let.

Právní vady

Zjišťují se i případné právní vady nemovitosti, věcná břemena, přístup k pozemku, zástavy, exekuce a jiná omezení či nařízení, stavební řízení, přestupky apod.

Tyto a další parametry hodnotíme u hledaných nemovitostí. Nalezneme-li objekt vhodný k investici, vypracujeme komplexní auditní zprávu, která bude sloužit jako podklad pro rozhodnutí i vyjednávání úvěru.